Середа, 16.07.2025, 08:44
Вітаю Вас Гість | RSS

diplom-ok.at.ua

Меню сайту
Реклама
Форма входу

Авторські роботи

Головна » Статті » Екологія, охорона природи

Які природні і техногенні джерела УФ випромінювання. Біологічна дія УФ випромінювання. Лікувальна та шкідлива дія УФ випромінювання

Які природні і техногенні джерела ультрафіолетового випромінювання. Біологічна дія ультрафіолетового випромінювання. Лікувальна та шкідлива дія ультрафіолетового випромінювання.

№ роботи: K1-23-18

Контрольна робота з екології, охорони природи, природокористування.

Стислий зміст роботи, для ознайомлення:

Природні джерела.
Основне джерело ультрафіолетового випромінювання на Землі - Сонце. Співвідношення інтенсивності випромінювання УФ-А і УФ-Б, загальна кількість ультрафіолетових променів, що досягають поверхні Землі, залежить від наступних чинників:
•    від концентрації атмосферного озону над земною поверхнею (озонові дири)
•    від підвищення Сонця
•    від висоти над рівнем моря
•    від атмосферного розсіювання
•    від стану хмарного покриву
•    від ступеня віддзеркалення УФ-променів від поверхні (води, грунти)
 
Штучні джерела.
Завдяки створенню і вдосконаленню штучних джерел УФ випромінювання, що йшли паралельно з розвитком електричних джерел видимого світла, сьогодні фахівцям, що працюють з УФ випромінюванням в медицині, профілактичних, санітарних і гігієнічних установах, сільському господарстві і т.д., надаються істотно великі можливості, чим при використанні природного УФ випромінювання. Розробкою і виробництвом УФ ламп для установок фотобіологічної дії (УФБД) в даний час займаються як ряд найбільших електролампових фірм (Philips, Osram, Radium, Sylvania і ін.). У Росії відомі виробники УФ ламп для УФБД: ВАТ «ЛИСМА-ВНИИИС» (Саранськ), НВО «ЛІТ» (Москва), ВАТ СКБ «Ксенон» (Зеленоград), ТОВ «ВНИСИ» (Москва).
[Ця робота представлена для ознайомлення. Повну версію роботи Ви можете придбати на сайті http://diplom-ok.at.ua/ ]
Спектр ЛЭ30 радикально відрізняється від сонячного; на область В доводиться велика частина випромінювання в УФ області, випромінювання з довжиною хвилі л < 300нм, яке в природних умовах взагалі відсутнє, може досягати 20% від загального УФ випромінювання. Володіючи хорошою «анитирахитною дією», випромінювання ерітімних ламп з максимумом в діапазоні 305-315 нм надає одночасно сильну ушкоджувальну дію на коньюктиву (слизисту оболонку ока). Відзначимо, що в номенклатурі УФ ІІ фірми Philips присутні ЛЛ типу ТL12 з гранично близькими до ЛЕ30 спектральними характеристиками, які разом з «жорсткішою» УФ ЛЛ типу ТL01 використовуються в медицині для лікування фотодерматозів. Діапазон тих, що існують УФ ИИ. які використовуються у фототерапевтичних установках, достатньо великий; разом з вказаними вище УФ ЛЛ, це лампи типу ДРТ або спеціальні МГЛ зарубіжного виробництва, але з обов'язковою фільтрацією УФС випромінювання і обмеженням частки УФВ або шляхом легування кварцу, або за допомогою спеціальних світлофільтрів, що входять в комплект опромінювача.
•    У країнах Центральної і Північної Європи, а також в Росії достатньо широкого поширення набули УФ ОУ типу «Штучний солярій», у яких використовуються УФ ЛЛ, що викликають достатньо швидку засмагу. У спектрі «засмагних» УФ ЛЛ переважає «м'яке» випромінювання в зоні УФА Частка УФВ строго регламентується, залежить від виду установок і типу шкіри (у Європі розрізняють 4 типи людської шкіри від «кельтського» до «середземноморського») і складає 1-5% від загального УФ випромінювання. ЛЛ для загару випускаються в стандартного і компактного виконання потужністю від 15 до 160 Вт і завдовжки від 30 до 180 див.
•    У 1980 р. американський психіатр Альфред Льові описав ефект «зимової депресії», яку зараз кваліфікують як захворювання і називають скорочено SAD (Seasonal Affective Disorders). Захворювання пов'язане з недостатньою інсоляцією, тобто природним освітленням. За оцінками фахівців, синдрому SAD підтверджено ~ 10-12% населення землі і перш за все жителі країн Північної півкулі. Відомі дані по США: у Нью-Йорку – 17%, на Алясці – 28%, навіть у Флориді – 4%. По країнах Північної Європи дані коливаються від 10 до 40%.
[ ... ]
 Ці лампи, природно, не володіють «антирахітним ефектом», але допомагають усувати у людей ряд несприятливих синдромів, пов'язаних з погіршенням здоров'я в осінньо-зимовий період і можуть також використовуватися в профілактичних цілях в ОУ шкіл, дитячих садів, підприємств і установ для компенсації «світлового голодування». При цьому необхідно нагадати, що ЛЛ «повного спектру» в порівнянні з ЛЛ кольоровості ЛБ мають світлову віддачу приблизно на 30% менше, що неминуче приведе до збільшення енергетичних і капітальних витрат в осветлювально-опромінювальній установці. Проектування і експлуатація подібних установок повинні здійснюватися з урахуванням вимог стандарту CTES 009/E:2002 «Фотобіологічна безпека ламп і лампових систем».
[ ... ]

Дія на здоров'ї людини
Біологічні ефекти ультрафіолетового випромінювання в трьох спектральних ділянках істотно різні, тому біологи іноді виділяють, як найбільш важливі в їх роботі, наступні діапазони:
•    Ближній ультрафиолет, УФ-A промені (UVA, 315-400 нм)
•    УФ-B промені (UVB, 280-315 нм)
•    Дальній ультрафиолет, УФ-C промені (UVC, 100-280 нм)
Практично весь UVC і приблизно 90% UVB поглинаються озоном, а також водною парою, киснем і вуглекислим газом при проходженні сонячного світла через земну атмосферу. Випромінювання з діапазону UVA достатньо слабо поглинається атмосферою. Тому радіація, що досягає поверхні Землі, в значній мірі містить ближній ультрафіолет UVA, і, в невеликій частці - UVВ.
 Дія на шкіру
 Позитивні ефекти
У ХХ столітті було вперше показано, чому УФ - випромінювання надає благотворна дія на людину. Фізіологічна дія Уф-променів була досліджена вітчизняними і зарубіжними дослідниками в середині минулого сторіччя (Р. Варшавер. Р. Франк. Н. Данциг, Н. Галанін. Н. Каплун, А. Парфенов, Е. Белікова. У. Dugger. J. Hassesser. Н. Ronge, Е. Biekford і ін.) |1-3|. Було переконливо доведено в сотнях експериментів, що випромінювання в УФ області спектру (290-400 нм) підвищує тонус симпатико-адреналінової системи, активує захисні механізми, підвищує рівень неспецифічного імунітету, а також збільшує секрецію ряду гормонів. Під дією УФ випромінювання (УФИ) утворюються гістамін і подібні до нього речовини, які володіють судинорозширювальною дією, підвищують проникність шкірних судин. Змінюється вуглеводний і білковий обмін речовин в організмі. Дія оптичного випромінювання змінює легеневу вентиляцію — частоту і ритм дихання; підвищується газообмін, споживання кисню, активізується діяльність ендокринної системи. Особливо значна роль УФ випромінювання в освіті в організмі вітаміну Д, зміцнюючого кістково-м'язову систему і що володіє антирахітною дією. Особливо слід зазначити, що тривала недостатність УФИ може мати несприятливі наслідки для людського організму, звані «світловим голодуванням». Найбільш частим проявом цього захворювання є порушення мінерального обміну речовин, зниження імунітету, швидка стомлюваність і т.п.
[ ... ]
 
Дія на сітківку ока.
Ультрафіолетове випромінювання невідчутно для очей людини, але при дії викликає типово радіаційне ураження (опік сітківки).


Тема роботи: "Які природні і техногенні джерела ультрафіолетового випромінювання. Біологічна дія ультрафіолетового випромінювання. Лікувальна та шкідлива дія ультрафіолетового випромінювання"

Обсяг повної роботи: 6 сторінок (Times New Roman 14, інтервал 1,5. Поля: 3 - 1,5 - 2 - 2)

Формат: MS Word 2003 (*.doc)

№ роботи: K1-23-18


Придбати


Категорія: Екологія, охорона природи | Додав: roman-si (26.12.2011)
Переглядів: 3289 | Теги: Випромінювання, ультрафіолетове | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 17